Amikor beírtam a legismertebb keresőbe, hogy „Mi megy jobban 40 év felett?” az első két oldalon az alábbi találatokat kaptam:
Tényleg záródnak a kapuk? A témában tovább kutatva már a „40 év felett siker”-re kerestem rá, és több találat közül elsőként a Tudatos Vezetés blogon olvastam egy felettébb érdekes kutatást, melyet a Harvard Business Review készített. Ebben arra keresték a választ egy nagy amerikai mintán, hogy mennyire igaz az általánosan elterjedt vélekedés, miszerint a fiatalok tudnak sikeres technológiai startup-okat alapítani.
Első körben arra jutottak, hogy alapításkor az amerikai cégtulajdonosok átlagéletkora 42 év, amiben benne volt mindenféle vállalkozó, de meglepetésre, amikor a tipikusan technológiai cégekre szűrtek rá, akkor is erre az eredményre jutottak. Ezen belül iparáganként tapasztalhatók eltérések, így például az informatika terén egy kicsit alacsonyabb, 40 év körüli az átlagéletkor, míg mondjuk a biotechnológiánál 47-hez közeli. De a lényeg nem változott.
Megnézték azt is, hogy a legsikeresebb startup-okat, azaz a top 1%-ot milyen életkorban alapították, és több szempontból is (az első öt év létszámbővülése, forgalomnövekedése, illetve eredményes exit-ek) azt találták, hogy átlagosan 45 éves volt az alapító.
A blog bejegyzés végén persze nem azt akarták sugallni, hogy a fiatalok ne alapíthatnának sikeres vállalkozásokat, csak arra akartak kilyukadni, hogy a “fiatal startupper” egy mítosz, amit leginkább az ismert figurák történetei erősítenek fel. Tehát a középkorúaknak ne legyen olyan érzésük, hogy lekéstek volna valamiről! Hiszen aki vette a fáradságot, dolgozott és szakmai tapasztalatot szerzett pályafutásának első két évtizedében, azt igen jól tud hasznosítani a következő években egy vállalkozás keretein belül.
És hogy tényleg nem záródnak a kapuk, álljon itt néhány ellenpélda olyanokról, akik a fenti életkoron jelentősen túljutva váltak sikeres üzletemberekké, vagy akár világhírű sztárokká.
És a listát még lehetne folytatni. Mind a kutatások eredményei, mind pedig a fent említett példákból kiindulva érdemes a 40-es éveid környékén érkező válságot újratervezési lehetőségként megélni! Neked eddig alakult a karriered, vagy tudatosan tervezted? Hogy értékeled az eddig megszerzett szakmai tapasztalatod, készséged, képességed és kompetenciád? Mi lehet számodra – vállalkozásban vagy egy szervezeten belül – az a tevékenység, ami értékteremtő és egyben motiváló? Ez adhatna egy újabb lendületet a következő évekre. Gondold át!
Nem érdemes általánosításokba bocsátkozni, hogy 40 felett már nem lehet elhelyezkedni! Az nem segít! Nézd meg inkább, hogy te mit tudsz tenni annak érdekben, hogy állást találj! Nálad mi hiányzik hozzá? Önismeret és önbizalom? Egy attraktív és informatív önéletrajz? Naprakész álláspiaci információk? Esetleg visszajelzés az interjúról? Gondold át!